16 października, 2020 r.

Absolwent VIP UŁ nagrodzony za wspieranie kultury

Absolwent VIP UŁ nagrodzony za wspieranie kultury

fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ

Jerzy Czubak, absolwent VIP Uniwersytetu Łódzkiego, prezydent Amcor Tobacco Packaging Polska, otrzymał nagrodę Wiosła Kultury łódzkiej „Wyborczej” i Monopolis w kategorii mecenasa kultury, czyli przedsiębiorcy, dzięki któremu łódzcy artyści mogą rozwinąć skrzydła. Jury doceniło m.in. wkład finansowy firmy Amcor w rozwój humanistyki, tj. Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego ustanowionej sześć lat temu na Uniwersytecie Łódzkim.


Uniwersytet Łódzki jest partnerem pierwszej edycji „Wioseł Kultury”, nagrody dla najbardziej aktywnych, nietuzinkowych ludzi, tworzących kulturę w Łodzi. W finale konkursu, oprócz Jerzego Czubaka, znalazły się dwie nominowane związane z Uniwersytetem Łódzkim – dr Izabela Desperak, socjolożka oraz Maria Nowakowska.


Jerzy Czubak wspiera Konkurs im. Tadeusza Kotarbińskiego nie tylko finansowo. Rokrocznie osobiście uczestniczy w uroczystej gali wręczenia Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego w Filharmonii Łódzkiej. Nagrodę, ustanowioną sześć lat temu na Uniwersytecie Łódzkim, otrzymuje autor najlepszego dzieła humanistycznego w Polsce.


Absolwent VIP Uniwersytetu Łódzkiego angażuje się ponadto w inne wydarzenia ważne dla społeczności naszej uczelni. Podczas rozpoczęcia roku akademickiego 2017/2018 wygłosił znakomity wykład p.t. „Humanista w biznesie, czyli jak humaniści zmieniają świat”.


- Przygotowując ten wykład postanowiłem dowiedzieć się kim są z wykształcenia najbogatsi polscy przedsiębiorcy. I okazało się, że studiowali sinologię, prawo, germanistykę i inne humanistyczne kierunki. Dziś prowadzą ogromne biznesy i zarządzają wielkimi organizacjami – powiedział między innymi.
Jerzy Czubak jest z wykształcenia teatrologiem (absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim). Dzięki niemu koncern Amcor wspierał m.in. festiwale: Camerimage, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Artura Rubinsteina, Konkurs Plastyczny im. Wł. Strzemińskiego oraz Teatr Powszechny, Muzeum Miasta Łodzi i Muzeum Sztuki. W fabryce Amcora przy ul. Aleksandrowskiej 55 istnieje galeria sztuki, w której od 20 lat swój dorobek prezentują profesorowie, wykładowcy i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jerzy Czubak jest też jednym z twórców i dyrektorem kultowego w latach 80-tych festiwalu „Łódźstock”.


Obecnie jest członkiem Rady Zarządzającej PAM Center Uniwersytetu Łódzkiego, członkiem Rady Muzeum Sztuki MS2 oraz jednym z doradców Prezydenta Miasta Łodzi. Od lipca 2015 r. pełni funkcję prezydenta Amcor Tobacco Packaging Polska, jednego z największych na świecie producentów opakowań.


Finałowa gala „Wioseł Kultury” miała odbyć się pierwotnie w połowie marca. Z uwagi na pandemię uroczyste wręczenie nagród odbyło się 15 października br.


15 października br. miała miejsce również debata „Kultura po pandemii" z udziałem przedstawicieli samorządów z całej Polski. W debacie Uniwersytet Łódzki reprezentowała dr Agnieszka Gralińska-Toborek, historyczka sztuki, adiunkt w Katedrze Etyki Uniwersytetu Łódzkiego.


Wiosła Kultury rozdane - https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,44788,26397369,wiosla-kultury-rozdane.html


Uniwersytet Łódzki kształci nie tylko przyszłych twórców kultury, rozmaitych dziedzin i specjalności, np. historyków sztuki, etnologów, filmoznawców, kulturoznawców, teatrologów. Nasi studenci i pracownicy aktywnie współpracują z instytucjami kultury, angażują się w tworzenie wystaw, organizują festiwale. Dlatego nie może dziwić obecność osób związanych z Uniwersytetem Łódzkim w pierwszym konkursie dla najlepszych animatorów kultury w Łodzi.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Absolwentka UŁ z nagrodą za najlepszą pracę magisterską
Następna wiadomość Nabór - granty wewnętrzne, prace badawcze i przedwdrożeniowe