28 maja, 2020 r.

BUŁa znów otwarta! (zasady korzystania)

BUŁa znów otwarta! (zasady korzystania)

fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Promocji UŁ

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego znów otwiera się dla czytelników. Dostęp do BUŁ odbywa się jednak na ściśle określonych zasadach. Prosimy o zapoznanie się z nimi i życzymy owocnej lektury!


W związku z pandemią koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19, w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne Czytelników i personelu Biblioteki, apelujemy o przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, zachowanie szczególnej ostrożności w poruszaniu się w przestrzeni budynku Biblioteki UŁ oraz przestrzeganie poniższych zasad (Komunikat Dyrektora Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 27.05.2020 r. w sprawie: zasad korzystania z usług Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego od 1 czerwca 2020 roku.)W Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego może przebywać jednocześnie trzech Czytelników. W przypadku zgromadzenia się przed budynkiem większej liczby osób prosimy o oczekiwanie na wejście, z zachowaniem co najmniej 2 metrowych odstępów.
Stosowanie się do bieżących wskazówek/zaleceń personelu Biblioteki i pracowników ochrony budynku.
Używanie maseczek ochronnych i zdezynfekowanie rąk od razu po wejściu do budynku.
Po włożeniu książki do pojemnika/skorzystaniu z usług WYPOŻYCZALNI i odejściu od lady opuszczenie budynku.


Korzystanie z zamówionych książek poza Biblioteką.Wypożyczanie książek


Preferowane jest korzystanie z e-zasobów udostępnionych przez Bibliotekę UŁ. Jeśli publikacja nie jest dostępna on-line, należy w pierwszej kolejności sprawdzić czy znajduje się ona w formie tradycyjnej w zasobie Biblioteki UŁ, odszukać ją w katalogu on-line i zamówić z lokalizacją odbioru KSIĄŻKOMAT.Jeśli czytelnik nie ma możliwości zmówienia książki z lokalizacją odbioru KSIĄŻKOMAT, może zamówić książkę z lokalizacją odbioru WYPOŻYCZALNIA i odebrać ją osobiście w Bibliotece UŁ, przestrzegając zaleceń sanitarnych. Gdy publikacja ma status „tylko na miejscu” i jest niezbędna w procesie naukowym lub dydaktycznym można zamówić kopię cyfrową jej fragmentu, logując się do katalogu on-line i wypełniając formularz ZAMÓWIENIE KOPII (dotyczy wyłącznie społeczności akademickiej UŁ).Zwroty książek - trzy możliwości


Włożyć książkę do specjalnie przygotowanego pojemnika znajdującego się przy portierni w BUŁ (w godzinach otwarcia WYPOŻYCZALNI).


Skorzystać z KSIĄŻKOMATU (usługa dostępna dla społeczności akademickiej UŁ i absolwentów UŁ).Oddać książkę osobiście w WYPOŻYCZALNI, przestrzegając zaleceń sanitarnych.Zwrócone książki zostają przewiezione do pomieszczenia kwarantanny i odłożone na okres 7 dni.


Prolongaty


Terminy zwrotów książek będą przedłużane automatycznie.

Opłaty odszkodowawcze za przetrzymane publikacje nie są naliczane od 13 marca 2020 r. do odwołania.

Godziny otwarcia:
KSIĄŻKOMAT – przez całą dobę
WYPOŻYCZALNIA – pon., śr., pt. w godz. 8.00-15.00; wt., czw. w godz. 13.00-20.00.


Inne usługi

Zamawianie kopii cyfrowych z książek i czasopism – możliwość zdalnego zamawiania cyfrowych kopii artykułów z czasopism oraz fragmentów książek (usługa dostępna wyłącznie dla społeczności akademickiej UŁ).


Subskrybowane zasoby elektroniczne – możliwość zdalnego korzystania z ponad 13 000 czasopism i prawie 90 000 książek z różnych dziedzin wiedzy.Szkolenia online – możliwość korzystania ze szkoleń przygotowanych przez pracowników Biblioteki UŁ.Sporządzanie bibliografii do prac naukowych – możliwość zdalnego zamawiania zestawień tematycznych ze specjalistycznych baz danych, katalogów i źródeł bibliograficznych.


Biblioteka Cyfrowa UŁ– zdalny dostęp do ponad 80 000 cennych obiektów bibliotecznych (książek, czasopism, zbiorów specjalnych).Repozytorium UŁ– zdalny dostęp do ponad 27 000 publikacji Open Access oraz czasopism i książek Wydawnictwa UŁ.Możliwość założenia konta bibliotecznego online. Osoby, które nie posiadają jeszcze dostępu do zbiorów, a chciałyby korzystać z ww. usług, proszone są o kontakt: bul.wm@lib.uni.lodz.pl (należy komunikować się wyłączne za pośrednictwem swojej poczty elektronicznej założonej w domenie UŁ). W odpowiedzi zostaną przesłane niezbędne informacje i instrukcje na temat korzystania ze zbiorów.Udostępnianie rozpraw doktorskich. Wersje elektroniczne rozpraw doktorskich będą publicznie dostępne w Repozytorium UŁ na co najmniej 10 dni przed obroną na jednym stanowisku komputerowym na parterze w Bibliotece UŁ, bez możliwości kopiowania i drukowania.


W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy Państwa do korzystania z usługi WIRTUALNY ASYSTENT BUŁ oraz do kontaktu:Informacja, aktywacja kont bibliotecznych, karty obiegowe: tel. 42 635 60 50 lub e-mail: bul.wm@lib.uni.lodz.pl (pon., śr., pt. w godz. 8.00-15.00; wt., czw. w godz. 13.00-20.00)

Sporządzanie bibliografii: e-mail: bulinf@lib.uni.lodz.pl

PBN, bibliometria: tel. 42 635 64 76 (pon.– pt. w godz. 8:00–14:00) lub e-mail: bibliografia_bibliometria@lib.uni.lodz.plKomunikat Dyrektora Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 27.05.2020 r.Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/Tekst źródłowy: BUŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Szukając szczęścia… – związki partnerskie w Europie Środkowej
Następna wiadomość Sukces UŁ – łącznie prawie 152 mln zł z NCN