11 września, 2020 r.

Debiut literacki doktorantki UŁ

Debiut literacki doktorantki UŁ

fot. źródło prywatne

Na półkach pojawiła się powieść, debiut literacki doktorantki Pedagogiki ze Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UŁ – Agnieszki Janiszewskiej-Szczepanik pt. „Woda księżycowa”. Powieść pokaźna (611 stron) z elementami łódzkimi, doczekała się już trzeciego dodruku. Gratulujemy!


Książka opowiada historię życia 30-letniej kobiety, która w końcu odważa się zmienić swoje dotychczasowe życie i wyrusza w podróż. Zachęcamy do lektury!


Natalia, główna bohaterka „Wody księżycowej” jest łodzianką i duża część fabuły osadzona jest w naszym mieście. Manufaktura, Manhattan, Chojny, nowy Dworzec Łódź Fabryczna, Las Ruda-Popioły, Bacówka na Rudzie Pabianickiej… – to tylko niektóre „swojskie” dla mieszkańców Łodzi lokalizacje, które mogą odnaleźć na kartach powieści. Książka zawiera więc dużo realistycznych opisów, jednak stylistyka realizmu magicznego sprawia, że nie wszystko, co przydarza się Natalii jest przyziemne i czysto racjonalne. Myślę, że przez tę aurę tajemniczości opowieść jest dla Czytelników bardziej interesująca i może stanowić dobrą, a także – mam nadzieję – wartościową rozrywkę – mówi Pani Agnieszka.


I dodaje –


Historia Natalii to też historia o psychicznej transformacji, o tym, że czasem w życiu trzeba „skoczyć na głęboką wodę”, zrobić odważny krok, nie oglądając się za siebie. Natalia taki krok wykonuje, a po drodze odkrywa, że ma w sobie dużo wewnętrznej siły, którą zaczyna wykorzystywać. Wreszcie czuje się bardziej sobą i realizuje swój – również artystyczny – potencjał i malarskie zdolności. Jej historia może być po prostu przyjemną lekturą, ale może też kogoś zainspirować, aby zdobyć się w jakimś aspekcie życia na odrobinę więcej odwagi. Bo czasem wystarczy odrobina, a efekty są zaskakująco pozytywne!spotkanie2


Pani Agnieszka pisze pod kierunkiem prof. dra hab. Krzysztofa J. Szmidta, kierownika Katedry Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ, rozprawę o przymusie tworzenia.Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Materiał: Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Wyróżnienie dla dra M. Piątkowskiego z UŁ
Następna wiadomość Mniej małżeństw zawieranych podczas pandemii: analiza UŁ