12 marca, 2019 r.

Dołącz do reprezentacji pracowników UŁ

Dołącz do reprezentacji pracowników UŁ

W dniach 1-3 marca 2019 r. odbyły się VI Mistrzostwa Pracowników Szkół Wyższych w Piłce Siatkowej, organizowane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uniwersytet Łódzki zakończył zmagania z brązowym medalem.


Reprezentacja Uniwersytetu Łódzkiego w składzie: Jarosław Niewiadomski (SWFiS, kapitan), Bogdan Kobierecki (SWFiS), Paweł Głodek (WZ), Jarosław Grobelny (WCh), Michał Wiatr (WZ), Artur Hłobaż (WFiIS), Michał Zawidzki (WF-H), Robert Stasiak (WF-H) po ciężkim boju wywalczyła brązowy medal, ulegając w całym turnieju jedynie jego późniejszemu zwycięzcy – Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu. Robert Stasiak, doktorant w Instytucie Historii UŁ, został wyróżniony statuetką dla najlepszego atakującego mistrzostw. Na drodze do końcowego sukcesu stanęły naszej kadrze drużyny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Akademii Górniczo-Hutniczej, Akademii Sztuki Wojennej (rozgrywki grupowe) oraz 1. i 2. reprezentacja gospodarzy – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (kolejno mecz o 3. miejsce i ćwierćfinał).


Z tym ostatnim rywalem kadra UŁ zmierzyła się w finale ubiegłorocznej edycji rozgrywek, zwyciężając 2:1. Również w tym roku pojedynek tych dwóch drużyn był niezwykle zacięty – naszej ekipie udało się odwrócić losy spotkania, choć przy prowadzeniu drużyny przeciwnej 13:10 w tie-breaku mecz wyglądał na rozstrzygnięty. Nasi zawodnicy pozostawili jednak na boisku pot, krew, trud i łzy, a w pokonanym polu – płaczącego i zgrzytającego zębami przeciwnika. Mecz o 3. miejsce z ekipą UAM 1 nie przyniósł tak wielu emocji i zakończył się wygraną naszej reprezentacji 2:0 po najprawdopodobniej najlepszym spotkaniu, jakie rozegrała ona na tym turnieju.


W dotychczasowej historii rozgrywek reprezentacje Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytetu Łódzkiego pozostają najbardziej utytułowanymi. Nasza drużyna dwukrotnie zdobywała tytuł mistrzowski (2015, 2018) oraz trzykrotnie brązowy medal (2016, 2017, 2019). Tegoroczna edycja Mistrzostw zgromadziła aż 15 ekip w kategorii OPEN oraz 4 zespoły w kategorii 50+. O niezwykle wyrównanym i wysokim poziomie rozgrywek świadczy to, że mocnej kadrowo reprezentacji Politechniki Łódzkiej nie udało się awansować do fazy pucharowej, a obie drużyny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza po raz pierwszy w historii Mistrzostw znalazły się poza podium.


Rokroczne sukcesy osiągane przez naszą reprezentację nie są dziełem przypadku. Większość zawodników ma na swoim koncie przeszłość klubową lub nadal bierze aktywny udział w rozgrywkach lig amatorskich w Łodzi i Bełchatowie. Stworzenie z nich zwartej ekipy nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie regularnie odbywane wspólne treningi. W świetle trudności kadrowych, jakich zespół doświadczył w bieżącym roku, wysokie miejsce uzyskane w turnieju należy uznać za doskonały rezultat. Na krótko przed rozpoczęciem Mistrzostw okazało się bowiem, że wskutek przeciążeniowego urazu kolana udziału w nich nie będzie mógł wziąć Michał Kobierecki z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych – jeden z filarów drużyny, aktywny siatkarz plażowy i laureat nagród indywidualnych w poprzednich edycjach rozgrywek. Okazało się jednak, że siłą naszej kadry jest wyrównany i zmotywowany zespół, który w przyszłorocznej edycji Mistrzostw, po powrocie dr. Kobiereckiego do gry, będzie gotów do walki o odzyskanie mistrzowskiego tytułu.


Obecnie reprezentacja nadal poszukuje “świeżej krwi” wśród pracowników (naukowo-dydaktycznych oraz administracyjnych) i doktorantów UŁ, żeby poszerzyć swój skład. Wszystkie zainteresowane osoby, które na bieżąco mają styczność z tą dyscypliną i chciałyby wstąpić do drużyny, proszone są o kontakt w tej sprawie z kapitanem mgr Jarosławem Niewiadomskim (jniewiadomski@uni.lodz.pl).


Materiał źródłowy: Michał Zawidzki

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość 20 lat Polski w NATO: Czy jesteśmy bezpieczni?
Następna wiadomość Studenci UŁ uczą polskiego dzieci obcokrajowców