11 czerwca, 2019 r.

Dr Anita Ciesielska Naukowcem Przyszłości!

Dr Anita Ciesielska Naukowcem Przyszłości!

Dr Anita Ciesielska, z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, została laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019 w kategorii Naukowiec Przyszłości. Wyróżnienie zostało przyznane 10 czerwca w Centrum Konferencyjnym Kopernik w Warszawie.


Nagrodzony przez Centrum Inteligentnego Rozwoju projekt „Analiza ekspresji czynników wirulencji dermatofitów w odpowiedzi na wybrane źródła węgla” finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu SONATA-12.


- Badam interakcję pomiędzy grzybem (dermatofitem), a komórkami gospodarza (naskórek, włosy, paznokcie). Szukam odpowiedzi na pytanie jaki mechanizm działania wytworzył grzyb, żeby zasiedlić naszą skórę i wywołać grzybicę – wyjaśnia badaczka z Uniwersytetu Łódzkiego.


Badania prowadzone są z udziałem nowoczesnych platform analitycznych, opartych na metodach spektrometrii mas (MALDI TOF/TOF i LC-MS/MS) oraz sekwencjonowania RNA (RNA-seq) za pomocą techniki NGS (Next Generation Sequencing).


Zgromadzone, w toku niniejszego projektu, dane eksperymentalne pozwolą na dokładniejsze poznanie i uzupełnienie wiedzy na temat, m.in. mechanizmów związanych z patogennością dermatofitów jak i innych właściwości biologicznych tej grupy patogenów.


- Cieszę się, że zauważono innowacyjny charakter prowadzonych przeze mnie badań. Wyróżnienie jest dla mnie motywacją do podejmowania jeszcze ciekawszych naukowych wyzwań – mówi dr Anita Ciesielska.


Główna Gala Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju odbędzie się na IV Forum Inteligentnego Rozwoju, 28-29.11.2019 w Uniejowie.


Doktor Anita Ciesielska rozpoczęła swoją karierę naukową jeszcze jako studentka II roku Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UŁ. Badania prowadziła wówczas pod kierownictwem prof. dr hab. Adama Jaworskiego, w Zakładzie Genetyki Drobnoustrojów. Jej praca naukowa koncentrowała się wówczas głównie na molekularnej diagnostyce i epidemiologii, a także inżynierii genetycznej dermatofitów, czyli grzybów chorobotwórczych dla człowieka i zwierząt. Zdobyta wówczas wiedza i doświadczenie umożliwiły jej prowadzenie, w kolejnych latach, bardziej zaawansowanych badań, dotyczących poznania mechanizmów oddziaływania dermatofitów z komórkami gospodarza na poziomie molekularnym.


Centrum Inteligentnego Rozwoju – organizator plebiscytu - od początku swojego istnienia dostarcza opinii publicznej wiarygodnej i rzetelnej wiedzy na temat najbardziej innowacyjnych rozwiązań i nowatorskich inwestycji, które powstają w Polsce. Zwraca uwagę opinii publicznej na to, co ważne, niezwykle interesujące, a jednocześnie często pomijane w głównych przekazach medialnych czy wystąpieniach konferencyjnych.


2


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/Materiały źródłowe: Dr Anita Ciesielska, Centrum Inteligentnego Rozwoju

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość UŁ zwycięża w MP w tenisie!
Następna wiadomość International Staff Week 2019 za nami!