24 kwietnia, 2019 r.

Fragmenty historyczne - odcinek 8

Fragmenty historyczne - odcinek 8

grafika: Centrum Promocji UŁ

W marcu 1940 roku Stalin wydaje Berii rozkaz „O rozładowaniu więzień NKWD”. Oznaczało to po prostu eksterminację jedenastu tysięcy polskich oficerów. Na początku kwietnia ruszają pierwsze transporty z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska. Żołnierze Wojska Polskiego byli zabijani strzałem w potylicę i wrzucani do masowych grobów. Zbrodnię katyńską odkryli Niemcy, a ZSRR bardzo umiejętnie ten moment wykorzystała. Zarzuty były przecież doskonałym pretekstem do zerwania stosunków z polskim rządem na uchodźstwie. Niedługo potem Stalin zaczął instalować nad Wisłą obóz władzy komunistycznej...


Kanał YouTube UŁ już w komplecie


Uniwersytet Łódzki na swoim kanale YouTube ma już cykl Komentarze UŁ. Zamieszczamy tam również wykłady, wywiady z naszymi ekspertami, zapisy i najciekawsze wydarzenia z życia Uczelni. Transmitujemy również ważne dla nas uroczystości i debaty. Brakowało nam jednak do tej pory osoby, która będzie się dzielić z widzami swoją wiedzą regularnie, w formie osobistego vloga.


Z radością przyjęliśmy wiadomość o rozpoczęciu współpracy z Panem Profesorem Przemysławem Waingertnerem, który od lat popularyzuje historię Polski przy różnych okazjach. Tutaj, 2 razy w miesiącu, będzie można oglądać jego premierowe wystąpienia.


Nie zamykamy się jednocześnie na innych ekspertów, którzy będą chcieli regularnie mówić na vlogu o nauce. Uniwersytet Łódzki cały czas rozwija swoje kanały komunikacji. Staramy się wybierać najciekawsze wątki z naszych badań i dostarczać je do odbiorcy zainteresowanego nauką, w niemal wszystkich jej aspektach.


UŁ-PODCAST | Free Listening on SoundCloudProf. Przemysław Waingertner - sylwetka


Przemysław Waingertner (ur. 1969 w Łodzi) - Historyk, publicysta, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczący łódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Łodzi, Autor kilkunastu monografii, wielu artykułów naukowych (paryskie „Zeszyty Historyczne”, londyńska „Niepodległość”, „Dzieje Najnowsze”) i popularyzujących historię („W Sieci Historii”, „Focus Historia”, „Dziennik Łódzki”) oraz komiksów historycznych. Ekspert TVP, TVP 3 Łódź, TVP Historia.


prof. Przemysław Waingertner (fot. Maciej Andrzejewski, UŁ)prof. Przemysław Waingertner (fot. Maciej Andrzejewski, UŁ)Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/
materiał źródłowy: prof. P. Waingertner

redakcja: Centrum Promocji UŁPoprzednia wiadomość Łódź dla Aleppo - poszukiwani wolontariusze!
Następna wiadomość Poznajcie historię innych państw od kuchni!