8 kwietnia, 2019 r.

Kryminał z Uniwersytetem Łódzkim w tle

Kryminał z Uniwersytetem Łódzkim w tle

fot. Maciej Andrzejewski, UŁ

W wynajętym mieszkaniu w łódzkiej kamienicy dochodzi do brutalnego morderstwa studentki polonistyki Martyny Bułeckiej. W toku prowadzonego śledztwa jednym z podejrzanych staje się wykładowca Wydziału Filologicznego… Na szczęście to tylko literacka fikcja. W minionym tygodniu na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego gościliśmy Krzysztofa Domaradzkiego autora kryminałów „Detoks” i „Trans”, a na co dzień dziennikarza magazynu „Forbes”.


Spotkanie poprowadziły dr Karolina Kołodziej i dr Katarzyna Badowska, z Zakładu Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Wydziału Filologicznego UŁ, autorki „Przewodnika literackiego po Łodzi”.


Krzysztof Domaradzki urodził się i wychował w Łodzi. Jest absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. „Detoks”, czyli powieść kryminalna inaugurująca cykl o komisarzu Tomku Kawęckim, to jego debiut literacki. W lutym 2019 r. ukazał się „Trans” stanowiący kontynuację „Detoksu”. W przygotowaniu jest ostatnia część zamykająca trylogię – „Reset”, która pojawi się w księgarniach jesienią bieżącego roku.


Prowadzące spotkanie próbowały się dowiedzieć, czy Łódź to rzeczywiście dobre miasto do umiejscowienia w nim historii kryminalnej. Zwróciły również uwagę na mocny, dosadny język książek, realizm a nawet brutalność. Autor musiał zmierzyć się z pytaniami o celowość takiego zabiegu, czy chodziło tylko o to, wywołać skandal i zaszokować, czy można było z tego zrezygnować? Pojawiły się również pytania dotyczące koncepcji człowieka w pisarstwie. Domaradzki uzasadniał m.in. dlaczego zdecydował się na splatanie ze sobą wielu wątków i kilka płaszczyzn czasowych a nie na linearny sposób prowadzenia fabuły.


Autor zdradził nam plany na swoją bliższą i dalszą przyszłość pisarską; radził studentom kierunków filologicznych jak w ogóle zacząć pisać, co zrobić żeby własną twórczością zainteresować wydawnictwa i jak skutecznie doprowadzić do wydania pierwszej książki.


Rozmowy z pisarzem można wysłuchać w całości na platformie Soundclud, gdzie znajdują się podcasty z ciekawych wykładów i rozmów, które odbyły się na Uniwersytecie Łódzkim -> https://soundcloud.com/uniwersytetlodzki/spotkanie-z-krzysztofem-domaradzkim-autorem-kryminalow-detoks-i-trans


Materiały źródłowe: Wydział Filologiczny UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość UŁ świętuje Rok Matematyki
Następna wiadomość ​Publiczna prezentacja założeń projektu „EkoMiasto i jego otoczenie – zrównoważony rozwój miasta i cennych przyrodniczo obszarów zagrożonych antropopresją”