19 sierpnia, 2019 r.

Licealiści jak studenci – „Zdolny uczeń - świetny student” po raz drugi

Licealiści jak studenci – „Zdolny uczeń - świetny student” po raz drugi

fot. Maciej Andrzejewski, CP UŁ

Jeszcze nie są studentami, ale już mogą poczuć się jak członkowie społeczności akademickiej. Uzdolnieni licealiści z całego regionu łódzkiego po raz drugi biorą udział w naszym programie „Zdolny uczeń – świetny student”. Piszą artykuły, podobnie jak magistranci gromadzą materiały do prac, mają też możliwość się rozwijać dzięki najnowszemu sprzętowi, którego w ich szkołach nie ma. Opiekunowie naukowi i władze Uniwersytetu Łódzkiego są coraz bardziej zadowoleni z efektów tego projektu.- Program Zdolny uczeń – świetny student przygotowaliśmy z myślą o najlepszych – co niekoniecznie oznacza zdobywających najwyższe oceny – uczniów szkół średnich, pragnących rozwijać swoje skonkretyzowane już w jakimś stopniu zainteresowania naukowe. Chcieliśmy pokazać im Uniwersytet jako miejsce przyjazne pozytywnym pasjom, jako świetne środowisko prowadzenia badań – mówi prof. Tomasz Cieślak, prorektor ds. studenckich UŁ, twórca programu.Weekendy z informatykąMateusz przyjeżdża na Uniwersytet Łódzki w weekendy z Tomaszowa Mazowieckiego. Uczył się w tamtejszym I LO. W tym roku pisał maturę. Programowanie interesuje go od dawna. Dzięki projektowi Zdolny uczeń – świetny student ma dostęp do sprzętu, na którym normalnie nie mógłby pracować.- Na zajęciach tutaj uczymy się programowania gier na platformę VR, a także cyfrowego przetwarzania obrazu. Dzięki tym wizytom mogę się rozwijać. Pasuje mi luźna atmosfera – robię to, co mnie interesuje, bez poczucia, że trzeba zrobić coś z góry zaplanowanego – mówi tegoroczny maturzysta.Na uczelni opiekunem Mateusza jest doktorant Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej – Norbert Borowski.- Mateusz to bardzo zdolny chłopak, nauka podstaw informatyki nie wchodziła tutaj w grę. Przygotowałem więc dla niego zajęcia z obszaru, który jest najbardziej obecnie rozwojowy. Jestem opiekunem w tym programie już drugi raz i coraz bardziej zaskakuje mnie ilu zdolnych młodych ludzi mamy w Łodzi i regionie – mówi informatyk z WFiIS UŁ.
_MGL5532
Jedna przecznica do studiowania


Łukasz uczy się w VIII LO w Łodzi, historią zainteresował się już w gimnazjum. O programie Zdolny uczeń – świetny student powiedziała mu jego nauczycielka historii. Wypełnił ankietę i został podopiecznym dr. Kamila Piskały z Wydziału Filozoficzno-Historycznego. Na zajęcia daleko nie ma – liceum i wydział dzieli jedna przecznica.- Program spełnia moje najważniejsze oczekiwania, czyli możliwość „pobawienia się” w studiowanie. W przyszłości chciałbym łączyć pracę z pasją, więc zależy mi na tym, żeby robić coś związanego z historią – opowiada Łukasz.Spotkania, co z zadowoleniem podkreślają obie strony, nie polegają na wygłaszaniu wykładów, ale na wspólnych poszukiwaniach i dialogu. Przed każdym spotkaniem Łukasz czyta wybrane lektury, na wydziale rozmawia o wybranych wątkach z opiekunem naukowym.- To najlepsza forma z możliwych – mówi dr Kamil Piskała – wspólne poszukiwania intelektualne przy jednoczesnym odejściu od formy czysto szkolnej. Młodzi ludzie konfrontują się tutaj z atmosferą uczelni. To też jest rozwijające dla nas, wykładowców. Poznajemy studentów jeszcze przed tym, zanim trafią na studia. Im większa różnica pokoleniowa, tym trudniej taki dialog zbudować. Program bardzo pomaga budować takie relacje.Wspólna paca Łukasza i dr. Kamila Piskały zakończy się prezentacją naukową na temat dróg do ruchów komunistycznych w II RP na przykładzie wybranej grupy osób. Potem Łukasz zdecyduje, czy będzie chciał zostać na Uniwersytecie Łódzkim na dłużej._20A1929_20A1939
Licealista o BrexicieInni uczestnicy programu piszą już teksty na poważne tematy politologiczne. Kuba, podopieczny doktora Tomasza Lachowskiego z WPiA UŁ, opublikował już swoją pracę w branżowym czasopiśmie. To uczeń III Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim.http://obserwatormiedzynarodowy.pl/2019/05/11/brexit-czyli-krotka-historia-pewnego-rozwodu-kantorski/?fbclid=IwAR24YQk3YM2TkGS2RRsDqHcYBgwt_5FuxXOXU-lvCnBP_Fqk70UvGrRtTYg- Jakub jest otwartym na nową wiedzę młodym człowiekiem, który niemal od początku naszych spotkań wiedział, czym chce się bliżej zająć podczas trwania programu – mówi dr T. LachowskiPoza pracą nad tekstem uczeń uczestniczył w zajęciach dla drugiego roku prawa dziennego z prawa międzynarodowego publicznego oraz w konsultacjach ze swoich opiekunem naukowym.Mam nadzieję, że Jakub zdecyduje się na rozpoczęcie studiów wyższych w murach naszej uczelni. Niewątpliwie, udział w programie „Zdolny uczeń – świetny student” pozwolił mu nieco „okrzepnąć” i nabrać pewności siebie, a to doświadczenie przyda się niezwykle już podczas normalnych studiów – konkluduje wykładowca UŁ.


„Zdolny uczeń” się rozwija!W drugiej edycji programu Zdolny uczeń – świetny student wzięło udział 116 uczniów z całego regionu łódzkiego. W porównaniu do pierwszej edycji to wzrost liczby uczestników. Czekamy również na kolejnych studentów, którzy rozpoczną studia na UŁ dzięki programowi. Serdecznie zapraszamy do studiowania na UŁ.- Efekty pierwszej i drugiej edycji przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Duża grupa uczniów z całego regionu naprawdę zaangażowała się w życie uczelni. Powstały realne więzi między najmłodszymi badaczami a nauczycielami akademickimi UŁ – zespoły skupione na wspólnych tematach i badaniach. W części z tych prac uczestniczą też z chęcią nauczyciele szkół średnich. W ten sposób Uniwersytet realizuje swoją misję, bo nie polega ona przecież tylko na pracy ze studentami i własnym rozwoju naukowym pracowników – mówi prorektor Tomasz Cieślak.

Cieślak
https://www.uni.lodz.pl/aktualnosc/szczegoly/zdolni-uczniowie-swietnymi-studentami-sukces-programu-ul


Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Genialny kryptolog uczył się w budynku Rektoratu UŁ
Następna wiadomość Sukcesy grantowe w Katedrze Filologii Słowiańskiej UŁ