18 lutego, 2021 r.

Łódzkie strajki studenckie 1981 – wystawa zdjęć otwarta!

Łódzkie strajki studenckie 1981 – wystawa zdjęć otwarta!

fot. M. Andrzejewski, UŁ

Dokładnie w 40. rocznicę podpisania Porozumienia Łódzkiego, przed Urzędem Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, otwarta została duża wystawa plenerowa "By przestała być sloganem demokracja. Strajk łódzkich studentów 1981 r." stworzona przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Uniwersytet Łódzki jest partnerem głównym tych obchodów. W Konferencji otwierającej wystawę udział wzięła Pani Rektor Elżbieta Żądzińska.


Wystawa poświęcona łódzkiemu strajkowi studenckiemu pokazuje w większości niepublikowane zdjęcia. Zostały one wykonane przede wszystkim przez dwóch fotografów ze Studenckiej Agencji Fotograficznej – Zbigniewa Jóźwiaka i Mirosława Narolskiego.


Wystawa składa się z 32 plansz pokazujących przekrojowo strajk łódzkich studentów ze stycznia i lutego 1981 r. Przedstawiono na nich przyczyny wybuchu protestu, postulaty studenckie, przebieg negocjacji z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Januszem Górskim, a także codzienność tego największego studenckiego strajku okupacyjnego w Europie. Warunki życia, spędzanie czasu wolnego, życie kulturalne i religijne to tylko niektóre z tematów przewodnich poszczególnych plansz. Wystawę będzie można oglądać do 18 marca. Potem będzie ona wystawiona na terenie kampusu #UniLodz.


- Strajk rozpoczął się na Uniwersytecie Łódzkim, ale szybko rozprzestrzenił się na inne uczelnie. Miał miejsce w Łodzi, ale jego skutki miały wpływ na cały kraj. To piękna karta w naszej historii. Jestem bardzo dumna, że jestem przedstawicielką społeczności Uniwersytetu Łódzkiego i jestem dumna, że jestem częścią społeczności akademickiej - powiedziała Rektor UŁ prof. Elżbieta Żądzińska.


- W kolejną rocznicę strajku studentów łódzkich z roku 1981 warto o tej odwadze, nieustępliwości i brawurze przypomnieć, bo one ukształtowały świat, w jakim obecnie żyjemy - powiedział wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.


- Brać studencka wzięła sprawy w swoje ręce i podjęła, jak się później okazało, bardzo skuteczne działanie, żeby zmienić otaczającą rzeczywistość. Moim zdaniem te kroki studentów i ich skuteczność pokazały, że w trudnych sytuacjach, pozwolę sobie zacytować klasyka "presja ma sens" - powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.


O 18:00 w łódzkiej Archikatedrze mszę z okazji jubileuszu strajków studenckich odprawi arcybiskup Grzegorz Ryś.


Fryzjwe

Fot. Zbigniew Jóźwiak arch.


Rozmowy uczestników strajków studenckich z 1981 r. znaleźć można tutaj:


O strajkach studenckich opowiada Prof. Przemysław Waingertner:


Więcej o obchodach i samych strajkach z 1981 roku piszemy tutaj:

50861897268_3a80e10557_k
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.


Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Tekst źródłowy: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Ekohydrologia: nabór na międzynarodowe studia [ENG. VER.]
Następna wiadomość Mniejsza dzietność mimo 500 plus – badania UniLodz