4 października, 2019 r.

Młodzi naukowcy przyszłością UŁ

Młodzi naukowcy przyszłością UŁ

fot. M. Andrzejewski, CP UŁ

Od komórek śródbłonka do ruchów miejskich - podczas II Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Wiedza - Inspiracja - Pasja” młodzi naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego i spoza uczelni prezentowali wyniki swoich najnowszych badań. Uniwersytet Łódzki konsekwentnie stawia na młode pokolenie badaczy. Konferencja to jednocześnie podsumowanie dwóch ważnych programów UŁ – „Studenckie Granty Badawcze” oraz „Zdolny uczeń – świetny student”.


Konferencję, w Sali Rady Wydziału Filologicznego, otworzył prorektor ds. studenckich prof. Tomasz Cieślak, w sesji plenarnej wziął udział rektor UŁ, prof. Antoni Różalski. Przedstawił prezentację ze swojej specjalizacji naukowej.- Dziś nie jestem rektorem, tylko mikrobiologiem, naukowcem, który chciałby Państwu opowiedzieć o drobnoustrojach, tych korzystnych dla nas i tych chorobotwórczych – rozpoczął swoje wystąpienie prof. Antoni Różalski.Agenda konferencjiProrektor ds. studenckich, prof. Tomasz Cieślak przypomniał, że uczelnia z sukcesem zrealizowała już trzy edycje programu Studenckie Granty Badawcze. Studenci UŁ, studiów I i II stopnia, mogą w jego ramach realizować swoje projekty badawcze i otrzymać na nie dofinansowanie do 3500 złotych. W ostatniej edycji zrealizowano 236 projektów, zgłoszeń było dużo więcej. Czwarta edycja programu już się rozpoczęła. Więcej informacji na stronie: https://www.uni.lodz.pl/strona/szczegoly/studenckie-granty.
_MGL3981

fot. M. Andrzejewski, CP UŁ- Chciałem podkreślić efekty tego programu. Przede wszystkim dowiadują się Państwo jak aplikować i realizować projekty w programach grantowych. To doświadczenie przydaje się nie tylko w nauce, ale również w edukacji czy kulturze. Poza tym mogą Państwo sprawdzić swój poziom naukowy, skonfrontować się z kolegami. Ta konferencja jest żywą dyskusją, może się wydawać Państwu dziwne, że łączymy tutaj różne dziedziny nauki, ale zapewniam, że to zderzenie bywa bardzo inspirujące - powiedział prorektor UŁ ds. studenckich, prof. Tomasz Cieślak.Prezentacje młodych naukowców podzielone były na 4 dziedziny, zgodnie z nową klasyfikacją reformy MNiSW. W ramach nauk przyrodniczych, ścisłych, społecznych i humanistycznych doktoranci i doktorzy zaprezentowali ponad 30 wystąpień.Wśród tematów konferencji znalazły się między innymi: Nowi aktorzy na lokalnej scenie miejskiej – rola ruchów miejskich w procesie przekształcania przestrzeni publicznych miasta, Czynniki warunkujące możliwości zastosowania UAV do identyfikacji struktur kontrakcji termicznej, Cyfrowe przetwarzanie strumieni audio w interfejsach głosowych czy Uczniowie i nauczyciele - postawy wobec związków szkolnych. Ten ostatni temat zaprezentowały uczestniczki programu Zdolny uczeń - świetny student. W tym roku Uniwersytet Łódzki będzie już po raz trzeci realizował ten projekt, we współpracy z kilkudziesięcioma szkół z województwa łódzkiego.https://www.uni.lodz.pl/strona/szczegoly/zdolny-uczen-swietny-studentTo pierwszy rok akademicki dla 74 doktorantów Szkół Doktorskich UŁ. Uniwersytet Łódzki powołał cztery takie Szkoły – Nauk Humanistycznych, Nauk Społecznych, Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz BioMedChem (tę ostatnią wspólnie z dwoma instytutami PAN). W trudnej, kilkuetapowej rekrutacji wzięło udział 185 kandydatów.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, osoby kształcące w starym systemie, muszą zakończyć przewód doktorski do 31 grudnia 2023 roku.
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/


Materiał źródłowy: URSD UŁ


Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Międzynarodowy Kongres Biogospodarki
Następna wiadomość UŁ Partnerem Wspierającym EFNI