10 stycznia, 2019 r.

Nowy globalny porządek czy nowy globalny bałagan?

Nowy globalny porządek czy nowy globalny bałagan?

Jakie wyzwania czekają nas w roku 2019? Po latach wzrostu gospodarczego, w 2019 roku świat czeka spowolnienie. Jak wpłynie to na kondycję gospodarczą UE i Polski? Między innymi na te pytania spróbuje odpowiedzieć dr Henryka Bochniarz, która 17 stycznia o godz. 14.30 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ poprowadzi wykład pt. „Nowy globalny porządek czy nowy globalny bałagan?”.


Przed europejską gospodarką pojawia się strategiczne pytanie: jak odnaleźć się w nowym, światowym porządku gospodarczym? Względna stabilność gospo­darcza i pokój w Europie nie wystarczą, by Unia zyskała bezpieczną pozycję w globalnym nieładzie. Brexit przełoży się dramatycznie na europejską i światową wymianę handlo­wą, ale również spowoduje zmiany w unijnym budżecie. Jaka powinna być polityka UE i Polskie wobec rosnącej pozycji Chin i polityki USA?


Na dyskusję zapraszamy 17 stycznia – godz. 14.30 – na Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, sala C101.


Henryka Bochniarz – doktor ekonomii. Jest ona założycielką i prezydentem Konfederacji Lewiatan. Wiceprezydent BUSINESSEUROPE, największej organizacji pracodawców w UE. Wiceprzewodnicząca Rady Dialogu Społecznego. Od 2000 roku przewodniczy Polsko-Japońskiemu Komitetowi Gospodarczemu. Należy do think-tanku European Council on Foreign Relations. W latach 2006-2014 pełniła funkcję prezesa Boeinga na Europę Środkową i Wschodnią. Zasiada w radach nadzorczych Orange Polska SA i FCA Poland SA. Była minister przemysłu i handlu w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego (1991). Kandydatka na urząd Prezydenta RP (2005).


Zaangażowana w działalność społeczną. Utworzyła Fundację Prymus na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci wiejskich. Działa w Fundacji Sztuki im. Stanisława Witkiewicza wspierającej Teatr Witkacego w Zakopanem. Pomysłodawczyni i wieloletnia współfundatorka Nagrody Literackiej NIKE dla najlepszej książki roku. Współtwórczyni Kongresu Kobiet i orędowniczka zwiększenia udziału kobiet w życiu publicznym.


Laureatka Nagrody Kisiela oraz Nagrody im. Andrzeja Bączkowskiego za szczególny wkład w rozwój dialogu społecznego w Polsce oraz działania ponad podziałami politycznymi. Odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz japońskim Orderem Wschodzącego Słońca, Złotą i Srebrną Gwiazdą. W 2014 Newsweek umieścił ją w rankingu 10 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce, zaś w 2015 znalazła się na liście „50 Polek, które się liczą” w zestawieniu Gazety Wyborczej.


Materiał źródłowy: Biuro Współpracy z Otoczeniem UŁ

Poprzednia wiadomość Tomos, czyli podwójne święto na Ukrainie
Następna wiadomość Dyskusja panelowa: Niechciana debata. Spór o książki Jana Tomasza Grossa