8 stycznia, 2020 r.

Profesor UŁ Konrad Składowski w PKW

Profesor UŁ Konrad Składowski w PKW

fot. Uniwersytet Łódzki

Profesor Konrad Składowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego znalazł się wśród wskazanych przez Sejm siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej.


Dr hab. Konrad Składowski, prof. UŁ jest kierownikiem Zakładu Polskiego Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji UŁ.


Podczas głosowania posłowie zdecydowali, że w Komisji zasiądą – Ryszard Balicki, Zbigniew Cieślak, Liwiusz Laska, Dariusz Lasocki, Maciej Miłosz, Arkadiusz Pikulik oraz Konrad Składowski. Za kandydaturami opowiedziało się 423 posłów, 8 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.


Zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego, która weszła w życie w styczniu 2018 r., prezydent ma powołać nową PKW w ciągu stu dni od dnia wyborów do Sejmu. Zgodnie z nowymi przepisami siedmiu na dziewięciu członków PKW powołuje Sejm, a dwóch sędziów pochodzić będzie z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Kandydaci do PKW wskazywani przez Sejm muszą posiadać kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziego lub mieć co najmniej trzyletni staż pracy jako prokurator, adwokat, radca prawny albo być profesorem lub doktorem habilitowanym nauk prawnych. Ich kadencja będzie wynosić cztery lata, natomiast pozostałych dwóch sędziów dziewięć lat.
Tekst źródłowy: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,561109,sej...


Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość O miłości do Omanu – studencka wyprawa naukowa
Następna wiadomość Gość na Gwiazdkę 4 - było magicznie!