17 listopada, 2017 r.

Spotkanie z noblistką Hertą Müller

Spotkanie z noblistką Hertą Müller


Dziekan Wydziału Filologicznego prof. Joanna Jabłkowska wraz z kierownikiem Interdyscyplinarnego Centrum Badań Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego prof. Krystyną Pietrych zapraszają na spotkanie z noblistką Hertą Müller.


O poetyce pisarki rozmawiać będzie prof. Gudrun Heidemann z Instytutu Filologii Germańskiej UŁ. Spotkanie odbędzie się 27 listopada (poniedziałek) o 13.30 w auli A1 Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173. Organizatorzy zapewniają uczestnikom tłumaczenie symultaniczne.


Herta Müller to pisarka niemiecka pochodząca z niemieckiej mniejszości w komunistycznej Rumunii. Ukazuje ludzkie życie poddane presji XX-wiecznych totalitaryzmów: nazizmu i komunizmu. Laureatka wielu nagród literackich, wśród nich Nagrody Nobla w 2009 roku, która – jak czytamy w uzasadnieniu Akademii – „łącząc intensywność poezji i szczerość prozy, przedstawia świat wykorzenionych". Siłą jej prozy jest wirtuozowski język operujący metaforą, nieoczekiwaną grą słów, neologizmami, ironią, a głównym tematem - zniewolenie jednostki i społeczeństwa w świecie pozbawionym wolności.


Autorka m.in. takich książek jak: Sercątko (2003), Dziś wolałabym siebie nie spotkać (2004), Lis już wtedy był myśliwym (2005), Król kłania się i zabija (2005), Niziny (2006), Głód i jedwab (2008), Huśtawka oddechu (2010), Kolaże (2013), Nadal ten sam śnieg i nadal ten sam wujek (2014).

Poprzednia wiadomość Spotkanie - Cielesność monstrualna
Następna wiadomość Nowi Absolwenci VIP UŁ