7 października, 2019 r.

UŁ Partnerem Wspierającym EFNI

UŁ Partnerem Wspierającym EFNI

fot. EFNI

Uniwersytet Łódzki był jedyną uczelnią pośród szerokiego grona partnerów tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei. Wraz z mBankiem patronował dyskusji o usługach finansowych w erze fintechów („financial and technology”). Firmy określane „fintechami” wykorzystują nowoczesne technologie do oferowania usług i produktów finansowych, obecnie podbijając świat.


Uniwersytet Łódzki chce być częścią ważnych debat. Tych wielkich, o zasięgu międzynarodowym jak Europejskie Forum Nowych Idei, ale również mniejszych, a równie istotnych z perspektywy lokalnej. Fakt, że jesteśmy partnerem tak imponującego przedsięwzięcia, to wynik naszej strategii i współpracy z Konfederacją Lewiatan. Uniwersytet Łódzki od wielu lat aktywnie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracodawców – podkreślał prof. Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.ReD-6499_w

prof. Antoni Różalski, Rektor UŁ, fot. EFNI


Panel UŁ na EFNI 2019


Podczas panelu „Finanse 4.0 - usługi finansowe w erze fintechów”, który UŁ prowadził we współpracy z mBankiem, podjęto tematy istotne dla sektora bankowego. Firmy technologiczne coraz częściej przejmują pewne role i zadania, które do niedawna należały wyłącznie do instytucji bankowych. Ostatnim bastionem wydają się depozyty, których przyjmowanie jest zależne od licencji i regulacji prawnych. Czy i ta twierdza zostanie zdobyta, a banki znikną z rynku? Między innymi nad tym problemem debatowali uczestnicy panelu. (źródło: EFNI)Uczelnię reprezentowała prof. Monika Marcinkowska – Dyrektor Instytutu Finansów UŁ, członkini Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego. W charakterze eksperta w wydarzeniu wziął także udział prof. Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii UŁ ze swoim panelem „Jesteśmy coraz starsi – wyzwania związane ze starzejącymi się społeczeństwami”.ReD-6538_w

prof. Monika Marcinkowska, fot. EFNI


Długoletnia współpraca Uniwersytetu Łódzkiego z biznesem (m.in. realizacja kierunku „bankowość i finanse cyfrowe” wraz z Accenture i mBankiem) pozwala na wymianę cennych doświadczeń, umożliwia rozpoznanie potrzeb i oczekiwań pracodawców oraz dostosowanie do nich oferty edukacyjnej uczelni. W roku ubiegłym Uniwersytet Łódzki zorganizował dyskusję o przyszłości edukacji w ramach panelu „Przyszłość edukacji – czego uczyć ludzi, gdy maszyny uczą się same?”.Nad zapewnieniem wysokiego poziomu merytorycznego Europejskiego Forum Nowych Idei czuwało 35 członków Rady Programowej EFNI. W jej skład wchodzą wybitne osobistości świata gospodarki, polityki, nauki i kultury, niekwestionowane autorytety w swoich dziedzinach, liderzy kształtujący przyszłość Polski i Europy. W tym roku do tego elitarnego gremium dołączył także prof. Antoni Różalski, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego.Spojrzenie na banki


Zagrożenia ze strony fintechów nie widzą bankowcy. Zdaniem Jacek Iljina z mBanku, istotą bankowości było zawsze zarządzanie ryzykiem czy przyjmowanie depozytów. A to wiązało się z odpowiedzialnością i bezpieczeństwem powierzanych pieniędzy.Dziś ludzie nie widzą 80 procent działań banku dla ludzi zewnątrz. Tego nie widzą też fintechy czy inne firmy, które chcą pojawić się na rynku i działać jak bank. Nie zgadzam się, że banki znikną, a na pewno nie w bliskiej przyszłości – zaznaczył Iljin z mBanku.Jednak eksperci twierdzą, że dziś nie powinniśmy patrzeć na bank jako podmiot oferujący konkretne produkty. Ważne jest to, jakie funkcje rzeczywiście wypełnia.- Kiedyś banki miały inne zadania, dziś te luki i zapotrzebowanie klientów zapełnia technologia. Największe zagrożenie dla banków to big techy: Facebook, Amazon, Google – zauważyła prof. Monika Marcinkowska z Uniwersytetu Łódzkiego.


ReD-6551_w

fot. EFNI


Nie ma wątpliwości, że za jakiś czas bankowców wyprą z rynku roboty i sztuczna inteligencja. Komputer zastąpi człowieka wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość i przetwarzanie dużych ilości danych. Jednak, jak zapewnia szefowa departamentu ds. fintech w UKNF Magdalena Borowik, banki znikną, ale bankowość i regulacje pozostaną. (źródło: EFNI)Partnerem merytorycznym debaty zorganizowanej w ramach IX Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie był Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy, wydawca portalu sztucznainteligencja.org.plWśród panelistów znaleźli się także Wojciech Bolanowski (Managing Director, Executive VP and Advisor to CEO, FORUM, Bahrain), Magdalena Borowik (Dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych FinTech, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz Jacek Iljin (Dyrektor Zarządzający ds. Sprzedaży i Procesów Biznesowych Bankowości Detalicznej, mBank).Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych konferencji poświęconych najnowszym światowym trendom i ideom. Dyskutują tam ze sobą nie tylko wybitni ekonomiści, ale również ludzie świata nauki, kultury i politycy. Gośćmi EFNI byli do tej pory m.in. Norman Davies, Donald Tusk, Zygmunt Bauman, George Friedman czy Zbigniew Brzeziński. W ciągu poprzednich edycji w Forum wzięło udział około dziesięciu tysięcy osób i ponad półtora tysiąca panelistów.EFNI ma być platformą wymiany myśli. Okazją do powstawania rozwiązań, które ulepszają nasze życie i otoczenie. Najwybitniejsi eksperci w swoich dziedzinach dzielą się tutaj swoją wiedzą z innymi. Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot. Podczas tegorocznej edycji, zatytułowanej #CoBędzieJutro, Organizatorzy zmierzyli się z wyzwaniami, które przed każdym z nas stawia współczesny świat. Zaplanowano dyskusje w ramach trzech bloków tematycznych: „Europa i społeczeństwo”, „Rynek i gospodarka” oraz „Technologia i praca”. Poruszono takie kwestie jak Brexit, przyszłość Unii Europejskiej po tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego, fake news, handel międzynarodowy, przemysł 5.0, zdrowie publiczne, a także zmiany na rynku pracy.
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.


Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/


Tekst źródłowy: Centrum Współpracy z Otoczeniem UŁ; EFNI - https://www.efni.pl/pl-PL/news/show/banki-i-finans...


Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Młodzi naukowcy przyszłością UŁ
Następna wiadomość Wykład pt. „Shakespeare’s Effects: The Author and Literary Place-making in Stratford-upon-Avon ad beyond”