5 listopada, 2018 r.

Uniwersytet Łódzki na 100-lecie niepodległości

Uniwersytet Łódzki na 100-lecie niepodległości

fot. Pixabay

Uniwersytet Łódzki na wiele sposobów włącza się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Jesteśmy świadomi, że stanowimy część tego jubileuszu, poprzez niektóre miejsca i historie, związane z Uczelnią. W listopadzie, na zainteresowanych, czekają opowieści historyków, książki opisujące czasy walki o wolną Polskę i wydarzenia, które przypomną o tych, którzy w czasie tej walki stracili życie.Łódzkie drogi do niepodległości

Od powstania listopadowego, do pierwszych lat w II RP - we wtorek, 6 listopada, o godzinie 12.00, w sali posiedzeń Rady Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ, historycy przedstawią długą drogę łodzian do niepodległej ojczyzny.

Więcej...Przywracamy pamięć poległych

Uniwersytet Łódzki upamiętni 26 uczniów Szkoły Zgromadzenia Kupców w Łodzi. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej 8 listopada, o godzinie 13:00, w budynku rektoratu UŁ. Tym samym budynku, w którym 100 lat temu mieściła się Szkoła. Tego samego dnia, o 17:00, koncert piosenek patriotycznych z epoki walki o niepodległość i występ grupy rekonstrukcyjnej.

Więcej...O Niepodległej w Empiku

Okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., pod kątem niekoniecznie zbieżnych interesów różnych grup, będą tematem szóstego wykładu w ramach comiesięcznego cyklu „Projekt wiedza – Uniwersytet Łódzki w Empiku”. Wygłosi go dr Marcin Szymański z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ. 9 listopada (piątek), o godzinie 18:00, w Empiku (Manufaktura).

Więcej...Seria książek od WUŁ

Miłośnikom słowa pisanego polecamy nasze najnowsze publikacje. Serię wydawniczą 100 Lat Niepodległości zainicjowało Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Archiwum Państwowym w Łodzi.

Więcej...Niepodległa i jej prawo - konferencja na WPiA UŁ

Naukowcy z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego przygotowali wspólną opowieść o tym, jaka była droga do powstania systemu prawnego i państwowego II Rzeczpospolitej. „Niepodległa. Rozważania w 100. rocznicę odrodzenia suwerennego państwa polskiego” to praca opisująca formowanie się wszystkich najważniejszych instytucji państwowych po ponad 120 latach oficjalnego nieistnienia państwa. 19 listopada prawnicy zapraszają na konferencję naukową, podczas której będą omawiać najciekawsze wątki.

Więcej...Bohaterowie stulecia

W przygotowaniu również nasz mini cykl, przedstawiający osobowości minionego stulecia, które wywarły największy wpływ na kształtowanie się Polski i polskości. Będzie o Piłsudskim, Sikorskim, Skłodowskiej-Curie...Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki i nauk ścisłych. Współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba studiujących tutaj obcokrajowców, a polscy studenci poznają Europę, Azję, czy wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/

Zapraszamy na stronę Biura Prasowego UŁ: https://biuroprasowe-uni-lodz.prowly.com/


Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Psia Kość! Po raz ósmy
Następna wiadomość Święto humanistyki – UŁ nagradza po raz 4.