28 maja, 2019 r.

Uniwersytet Łódzki partnerem głównym Fotofestiwalu

Uniwersytet Łódzki partnerem głównym Fotofestiwalu

fot. Maciej Andrzejewski, UŁ

Zbliża się 18 edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, na której nie zabraknie Uniwersytetu Łódzkiego. Wspólnie z artystami z całego świata nasi wykładowcy pomogą zaprezentować tegoroczny, wielowątkowy temat przewodni: duchowość, metafizykę, a także niewyjaśnione zjawiska, takie jak duchy czy widma. Część wystaw i wydarzeń odbędzie się w nowym miejscu – w na co dzień zamkniętej, dawnej siedzibie germanistyki przy ul. Sienkiewicza 21, znanej łodzianom jako Budynek z Motylem. Co więcej, dzięki współpracy UŁ i Fotofestiwalu cała społeczność uczelni będzie mogła skorzystać z dni otwartych – 17, 27 i 28 czerwca!Impreza w Motylu i nie tylko!


Fotofestiwalowe JAZZTKO w Motylu UŁ


18. Fotofestiwal rozpocznie się 13 czerwca. Dzień później, jako partner główny Festiwalu, zapraszamy do „Budynku z Motylem” na 3 wystawy: „JE$U$” Pawła Jaszczuka, „Changing Landscape - wystawa współczesnej fotografii portugalskiej” oraz „EAST_total - wystawa artystów ze wschodniej Polski“. Podczas otwarcia będzie obecny prof. Tomasz Cieślak, prorektor UŁ ds. studenckich. Wystawy otworzą kuratorzy, artyści i organizatorzy.Jak co roku w festiwalowym programie pojawią się wystąpienia ekspertów z Uniwersytetu Łódzkiego. 16 czerwca, o godzinie 16:00, odbędzie się wprowadzający pt. „Wymiary współczesnej duchowości". W roli moderatora dyskusji wystąpi dr Mariusz Bartosiak z Instytutu Kultury Współczesnej Wydziału Filologicznego UŁ. Uczestnikiem panelu będzie dr Tomasz Sieczkowski z Instytutu Filozofii UŁ. Z kolei 18 czerwca, o godzinie 18:00, prof. Mariusz Gołąb z Instytutu Kultury Współczesnej UŁ poprowadzi spotkanie pt. „Notatki fotograficzne Zofii Rydet". Na uczestników czekać będzie panel dyskusyjny i projekcja filmu „Papierki z cukierków".19 czerwca dr Monika Kujawska z Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ, poprowadzi spotkanie zatytułowane „Dieta i tabu kulturowe wśród Indian Ashaninka". 26 czerwca, o godzinie 18:00, prof. Ewa Nowina-Sroczyńska, z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ, będzie bohaterką dyskusji z Adą Florentyną Pawlak pt. „Czy przepędzać handlarzy z świątyni? Kapitalizm i sacrum w Medjugorie”. Wszystkie spotkania odbędą się w Art Inkubatorze, przy ul. Tymienieckiego 3.

Strefa edukacyjna


17, 27 i 28 czerwca to festiwalowe dni ze specjalną oferta dla studentów i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego. Wstęp na wystawy i inne atrakcje będzie dla nich darmowy.


UŁ częścią Łodzi


Kolejna ścisła współpraca z Fotofestiwalem to efekt konsekwentnej strategii Uniwersytetu Łódzkiego, która zakłada angażowanie się w ważne wydarzenia miejskie.Uczelnia to coś więcej niż kształcenie i badania. Chcemy być aktywną częścią łódzkiej społeczności, oferować swoją wiedzę i infrastrukturę dla prezentacji istotnych zagadnień. Od niemal roku wykładowcy Uniwersytetu Łódzkiego prezentują ciekawe tematy w Empiku w ramach cyklu „Projekt wiedza”. Byliśmy też częścią Święta Łodzi czytając łodzianom książki na Piotrkowskiej.Nasze aule wykładowe służą zarówno najmłodszym, podczas zajęć Uniwersytetu Łódzkiego Dla Dzieci, jak i starszym mieszkańcom, gdy organizowane są spotkania Uniwersytetu III Wieku. Angażujemy się również w zbiórki dla osób bezdomnych i dla zwierząt z łódzkich schronisk (akcja Psia Kość).


Fotofestiwal w 2019 przybliży sferę doświadczeń ludzkości związanych z tym co niematerialne, duchowe, zmysłowe, ezoteryczne konfrontując ją z racjonalnym i naukowym spojrzeniem na świat oraz tym jak pokazuje ją fotografia. Zastanowimy się, czy nasze ulubione medium jest w stanie pokazać coś, co jest niewidzialne?


UŁ na Fotofestiwalu 2018 - Uniwersytet ŁódzkiUniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.


Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/Materiały źródłowe: FOTOFESTIWALRedakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Festyn Naukowy pn. „Od magii do wiedzy”
Następna wiadomość Naukowcy z UŁ w Radzie Doskonałości Naukowej