15 kwietnia, 2019 r.

"Zadbajmy o miasto" – maraton społecznego hakowania

fot. Maciej Andrzejewski, CP UŁ

Za nami I Social Hackathon na Uniwersytecie Łódzkim, "Zadbajmy o miasto". Spotkanie wzorowane na hackathonach programistów, miało za zadanie wypracowanie nowatorskich pomysłów w obszarze wspólnego kształtowania przestrzeni miejskiej.Uczestnicy maratonu stanęli przed wyzwaniem zaproponowania rozwiązania określonego problemu społecznego lub potrzeby, wypływających z szeroko pojmowanej problematyki miejskiej. Tematykę pracy uzyskano w drodze konsultacji ze specjalistami i ekspertami od problematyki współtworzenia miast, w szczególności zaś z tymi, które dotyczą Łodzi.


- Problemy zgłoszone zostały wcześniej przez ekspertów oraz przez samych mieszkańców Łodzi. Ważne dla nas było to, żeby pracować na rzeczywistym przypadku i odpowiedzieć na konkretne wyzwania – tłumaczy dr Agata Rudnicka, pełnomocniczka rektora ds. społecznej odpowiedzialności uczelni, współorganizatorka wydarzenia.


Spośród kilkunastu zaproponowanych tematów do wyboru, uczestnicy hackatonu wybrali do pracy następujące:

- ograniczona dostępność przestrzeni publicznej dla osób z różnych grup społecznych,

- niska jakość transportu w mieście,

- smog i niska jakość powietrza.


Czteroosobowe drużyny pracowały nad konkretnymi problemami metodą „design thinking” i warsztatową. Generowane rozwiązana adresowane były do konkretnych użytkowników miasta.


- Jesteśmy tu, ponieważ te problemy dotykają również nas. Chcemy zrobić coś dobrego dla nas samych i dla innych. Myślimy o rozwiązaniu problemu do końca, nie ma sensu naklejanie nowych „łatek” do tego co już jest – opowiadają uczestnicy hacaktonu, studenci Wydziału Zarządzania UŁ.


Pod koniec pracy każdy zespół zaprezentował swoje rozwiązania za pomocą filmików nakręconych telefonami i stanął do rywalizacji o tytuł zwycięzcy pierwszego społecznego hackathonu. Została nim drużyna, która uzyskała najwięcej polubieni na facebooku CEIN pod publikowanymi filmikami. Efekty prac zespołów zobaczyć można również na stronie CEIN/stronie wydarzenia.


- Każda z drużyn miała bardzo dobre nastawienie i energię do pracy. Było to bardzo motywujące. Toczące się dyskusje potwierdzały potrzebę bliższego przyjrzenia się rzeczywistości miejskiej – tłumaczy dr Rudnicka.


"Social Hackathon - Zadbajmy o miasto" był jednym z nowatorskich wydarzeń odbywających się ramach XIX Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi. Spotkanie zorganizowało Centrum Innowacji Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego, będące łącznikiem pomiędzy uniwersyteckim know-how w obszarze problematyki społecznej z praktyką działania na rzecz społeczności lokalnej.


-„Oddanie” miasta mieszkańcom to ważny element budowania miejsca przyjaznego dla wszystkich, w którym zaspokajane są potrzeby różnych grup. Dzisiejsze spotkanie pokazało, że warto bliżej przyjrzeć się temu, co w mieście nie działa czy nie spełnia oczekiwań i w angażujący sposób poszukać rozwiązań - podsumowuje dr Rudnicka.


Wideopodsumowanie hackatonu: https://www.facebook.com/uni.lodz/videos/601422806...
Uniwersytet Łódzki to największa uczelnia badawcza w centralnej Polsce. Jej misją jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych i ścisłych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.

Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/


Materiał źródłowy: CEIN UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość 14 kwietnia - Dzień Ludzi Bezdomnych
Następna wiadomość Międzynarodowa Wielkanoc z UŁ