25 stycznia, 2021 r.

Zmarł prof. Robin Hudson, DHC UŁ

Zmarł prof. Robin Hudson, DHC UŁ

fot. źródło prywatne

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 12 stycznia 2021 r. zmarł profesor Robin Hudson, wybitny angielski matematyk, doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.


Robin Lyth Hudson był wybitnym angielskim matematykiem, jednym z twórców dyscypliny matematycznej znanej dziś jako probabilistyka kwantowa. W tej dziedzinie pozostawał niekwestionowanym autorytetem jako współtwórca pierwszych kwantowych twierdzeń granicznych oraz najistotniejszych twierdzeń kwantowego rachunku stochastycznego.


Profesor Hudson urodził się w 1940 roku w Aberdeen w Szkocji. Studiował na Uniwersytecie w Oxfordzie. Zdobycie tytułu magistra z wyróżnieniem zajęło mu tylko 3 lata. Większa część jego kariery naukowej związana była z Uniwersytetem w Nottingham. Spędził też kilka lat na Trent University w Nottingham, zaś przez ostatnie lata był zatrudniony na Uniwersytecie w Loughborough.


Związki profesora Hudsona z Łodzią i matematykami łódzkimi były wyjątkowo bogate. Wielokrotnie gościł on łódzkich matematyków, zarówno w Uniwersytecie w Nottingham, jak i swoim prywatnym mieszkaniu.


- W roku 2002/2003 mieliśmy zaszczyt gościć go w Łodzi jako profesora wizytującego. Jego niewątpliwe wybitne osiągnięcia matematyczne, a także bliskie związki z Uniwersytetem Łódzkim były podstawą do nadania mu w 2012 roku tytułu doctora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego – mówi prof. Marek Majewski z Wydziału Matematyki i Informatyki UŁ.


Profesor Hudson był autorem ponad 110 prac naukowych, głównie z zakresu prawdopodobieństwa kwantowego. Razem z wybitnym matematykiem indyjskim K.R. Parathasarathy’im stworzył kwantowy rachunek stochastyczny, zwany też rachunkiem Hudsona-Parathasarathy’ego. Jest to obecnie osobna dziedzina matematyki, która doczekała się własnego numeru w Mathematics Subject Classification. Wypromował 13 doktorów, wśród nich dwóch wybitnych matematyków Davida Applebauma oraz Martina Lindsaya. Godne uwagi było też członkostwo prof. Hudsona w komitetach redakcyjnych kilku ważnych czasopism, przede wszystkim Infinite Dimensional Analysis and Quantum Probability oraz Journal of Physics A. Przez wiele lat był on też członkiem brytyjskiej komisji grantowej EPSRC.


Prywatnie profesor Hudson był człowiekiem wielkiej dobroci i kultury. Jego szczególną pasją była muzyka. Wśród utworów, które często wykonywał na fortepianie były dzieła Fryderyka Chopina.


Pan Profesor zostanie na długo w naszej pamięci.
Uniwersytet Łódzki to jedna z największych polskich uczelni. Misją UŁ jest kształcenie wysokiej klasy naukowców i specjalistów w wielu dziedzinach humanistyki, nauk społecznych, przyrodniczych, ścisłych, nawet medycznych. UŁ współpracuje z biznesem, zarówno na poziomie kadrowym, zapewniając wykwalifikowanych pracowników, jak i naukowym, oferując swoje know-how przedsiębiorstwom z różnych gałęzi gospodarki. Uniwersytet Łódzki jest uczelnią otwartą na świat – wciąż rośnie liczba uczących się tutaj studentów z zagranicy, a polscy studenci, dzięki programom wymiany, poznają Europę, Azję, wyjeżdżają za Ocean. Uniwersytet jest częścią Łodzi, działa wspólnie z łodzianami i dla łodzian, angażując się w wiele projektów społeczno-kulturalnych.


Zobacz nasze projekty naukowe na https://www.facebook.com/groups/dobranauka/


Materiały: WMiI UŁ

Redakcja: Centrum Promocji UŁ

Poprzednia wiadomość Dr K. Dzwonkowska-Godula stypendystką Programu im. M. Bekkera
Następna wiadomość Badaczka UniLodz o nowym gatunku storczyka w TVN